1.Gün: Cumartesi

Sabah saat 09:25 Uçuşumuzla 1 saat sürecek uçuş sonrasında Hatay’a varıyor ve aracımız ile ilk olarak Hatay’ın sahil kenti olan, eskiden Süveydiye olarak bilinen Samandağ hareket ederek başlıyoruz. Yol üzerinde Akdeniz’in tüm doğal bitki örtüsünü görebileceksiniz. İnsan emeği ile oluşturulan 1380 metre uzunluğundaki VespasianusTitus Tüneli ile kayaya işlenmiş mezar odalarından en büyük olanını, Beşikli Mağara’yı göreceğiz. Gezilerimizi tamamlıyor turumuza devam ediyoruz. Antakya’dan 12 km ileride Daphne ve Apollon’un Aşklarının geçtiği Harbiye’ye (Dafne) giderek mesire yeri olan Küçük Şelaleyi görüyoruz. İpek ve defne ağacı, sabun vb. ürünleri aldıktan sonra Antakya merkeze geliyoruz. Antakya merkezde dileyen misafirlerimize Antakya’nın meşhur Soslu tavuk döneri, Antakya’nın meşhur Künefesinin tadına bakabileği molamızın ardından aracımız ile buluşup mitolojik bir aşk hikâyesine sahip olan Harbiye Şelalelerine doğru yola çıkıyor, şelaleleri gezdikten sonra konaklama otelimizde.

 

2.Gün: Pazar

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında  Halfeti’ye geçiyoruz. Halfeti’de ilk olarak Tekne Turuna çıkıyoruz. Kral kayalıkları rum kale ve sular altında kalan Halfeti’yi gezdikten sonra öğlen yemeğinde dubalar üzerinde balık ekmek yiyiyoruz. Birecik’e geçerek koruma altına alınan keleynak üretim merkezini ziyaret ederek Fırat kenarında dinlenme ve çay ikramından sonra Adıyaman’a hareket ediyoruz Kahta ya geçiş ve Nemrut’a çıkarak güneşin Batışını doğu- batı teraslarını ziyaretinden sonra cendere köprüsü, karakuş tepesi ve arsemia dan sonra karadut’a Ardından Atatürk Barajına geçiyoruz. Baraj ziyaretinden sonra Gaziantep’e hareket. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

Önemli not:  Nemrut gün batımı programı nedeni ile otele geç giriş yapılacak olup, akşam yemeği geç saate alınacaktır.

 

3.Gün: Pazartesi

Otelimizde alacağımız kahvaltımız ardından Gaziantep’teki ilk gezi noktamız Birecik Barajının suları altında kalan tarihi Zeugma Antik Kentinden çıkarılan mozaiklerin sergilendiği mozaik literatüründeki sıralamayı değiştiren koleksiyonunun bulunduğu Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’ne gidiyoruz. Yapı bakımından modern bir tarza sahip olan müzenin arkeoloji kısmına geçerek tarih öncesi fosil ve insanların kullandığı eşyalar, mezar gibi eserleri görüp müzeden ayrılıyoruz. Sonrasında yemek konusunda adıyla anılan bir kente gelip de yöresel lezzetleri tatmadan olmaz diyerek yemeğe gidiyoruz. Gaziantep baklavasının da tadına bakıp alışveriş yaptıktan sonra günümüzde hala faal olan Naib Hamamı’nın önünde durup 14 Şehitler Anıtı’nı geziyor ve Dokurcum Meydanı’nda bulunan hem Türkçe hem de Göktürk yazılarını barındıran Orhun Kitabeleri’nin replikasını görüyoruz. Kale-i Füsun ya da Kefen Kalesi olarak adlandırılan Gaziantep (Ayıntap) Kalesi’ni dışarıdan fotoğraflayarak tarihi hanların arasından yürüyerek Eski şehrin kalbine doğru yol alıyoruz. Antep’in sedef kakma, tel kırma, bakırcılık gibi meşhur el sanatlarının sergilendiği Zincirli Bedesten, Bakırcılar Çarşısı ve Almacı Pazarlarını gördükten sonra burada alacağımız serbest zamanda yöresel ürünleri satın alabilir, tarihi Tahmis kahvesinde menengiç kahvesinin tadına bakabilirsiniz. Sonrasında otelimize yerleşiyoruz. Konaklama otelimizde.

4.Gün:Salı

Otelimizde alacağımız kahvaltımız ardından Adana’ya Otobüsümüzle Panoramik Adana Baraj Gölü turu ardından Sabancı Merkez CamiiTaş Köprü, Ulu Camii ve Külliyesi, Büyük Saat Kulesi, Bebekli Kilise, Atatürk Evi, Eski Adana Evlerini ve sokaklarını tanıyacağımız Tepe bağ Mahallesi gezisi ve fotoğraf çekimi ardından öğle yemeği molası ve sonrasında Optimum Alışveriş merkezine alışveriş için serbest zaman. 19:50 uçuşu ile Kıbrıs’a hareket. Turumuzun sonu.