Destinations

Gazimağusa, Kuzey Kıbrıs’ın popüler ilçelerinden olup kültürel, tarihi ve deniz turizminin oldukça geliştiği bir tatil merkezidir.

Kuzey Kıbrıs’ın gözde tatil merkezlerinden olan Girne, bölgedeki diğer ilçelere nazaran kalabalık nüfusu, birbirinden güzel plajları, lüks otelleri ve dünya mutfağının en leziz örneklerinin yer aldığı restoranlarıyla her yaz turist akınına uğramaktadır.

Bellapais Manastırı

Girne ilçe merkezine yaklaşık olarak 5 kilometre mesafede bulunan Bellapais Manastırı, bölgenin önemli tarihi yapıları arasındadır. Ulaşımların özel araçla yapılabildiği tarihi yapıya, Kurtuluş Caddesini’ni doğu yönünde takip ederek Zafer Caddesi yolu üzerinden gidilebilmektedir.

1160 yılında inşa edilen manastırın kuzeyi deniz manzaralı, güneyi ise dağlara bakmaktadır. Yeşillik ile denizin maviliğini aynı anda görebileceğiniz benzersiz bölgelerden birinde yer alan yapı, tarihsel süreçte birçok savaşa da tanıklık etmiştir. Manastırın içerisinde, yılın belirli dönemlerinde konser etkinlikleri de düzenlenmektedir.

Bellapais Manastırı, Nisan-Ekim arası 08:00-18:00, Kasım-Mart döneminde ise  08:00-15:30 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Manastıra girişler ücretsiz yapılmaktadır.

Aziz Hilarion Kalesi

Girne ilçe merkezinden ortalama 10 kilometre dışarıda yer alan Aziz Hilarion Kalesi’ne ulaşımlar özel araç ile yapılabilmektedir. Özel aracınız ile Lefkoşa - Girne anayolu üzerinden Beşparmak Dağları’na devam ederek ulaşabileceğiniz kale, Girne’nin önemli tarihi yapılarındandır.

Kalenin en yüksek noktası ile zemin arasında yaklaşık 700 metre bulunurken, yapıyı ziyaret etmek için çıkılan yol biraz zahmetlidir. 480 basamağı tek tek çıkarak ulaşabileceğiniz kale, Karaman ve Lapta Köylerine de oldukça yakın mesafededir.  Kuzey Kıbrıs’ın en güzel göründüğü manzaraya sahip olan yapı, yüksekliği, ihtişamı ve tarihsel açıdan önemi ile ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

1191 yılında inşa edilen kalenin giriş bölümünde kalenin yapıldığı tarihe ilişkin önemli bilgiler yer almaktadır. Girne tatilinizde haftanın her günü 09:00 - 16:00 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz kaleye giriş ücreti 10 - 15 TL aralığındadır.

Girne Limanı

Girne’nin sembolik yapılarından olan liman, ilçe merkezinde bulunmaktadır. Bulunduğu lokasyondan ötürü, neredeyse ilçenin her yerine yakın olan liman, bölgenin cazibe merkezidir.

İçerisinde ve etrafında birçok restoran, bar ve tesisler bulunan limanda bir de Lusignan dönemine ait olan kale bulunmaktadır. Günümüzde aktif olarak hizmet veren bu tesisler, eski dönemlerde Anadolu ve Avrupa’ya gönderilmek üzere depo olarak kullanılan bir ambar görevi görmüştür. İlerleyen zamanın etkisi ve bölgenin turizm merkezi haline gelmesinden sonra turistik faaliyetlerin arttığı liman, günümüzde yerli ve yabancı olmak üzere bütün teknelere çeşitli hizmetler sunmaktadır.

Girne Kalesi

Girne Limanı’na çok yakın bir konumda yer alan kaleye ziyaretler yürüyerek kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Girne’nin sembolik yapıları arasında bulunan kale 1700’lü yıllarda inşa edilmiştir. Bizanslılar tarafından, Araplardan korunmak amacıyla yapılan kale, günümüzde müze haline getirilip ziyarete açık durumdadır. Kale içerisinde Bizans, Venedik, İngiliz ve Osmanlılara ait pek çok eser bulunurken, döneminde işkence yapmak için kurulmuş olan zindan da etkileyiciliği ile görülmeye değerdir.

Kale sınırları içerisinde yer alan Venedik Kulesi, Luzinyan Kulesi ve St. George Kilisesi de, bu ziyaretinizde görebileceğiniz yapılar arasındadır.

Haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz kaleye girişler 5 - 10 TL aralığındadır.

Alagadi Kaplumbağa Plajı

Girne’nin doğal güzellikleri arasında yer alan plajın en önemli özelliği ise deniz kaplumbağalarına ev sahipliği yapıyor olmasıdır. İlçe merkezine 15 kilometre uzaklıkta bulunan plaja özel aracınızla veya Gözübüyük minibüsleriyle ulaşım sağlanabilmektedir.

İkiye ayrılmış durumda olan plajın bir bölümünde insanların denize girebileceği alan; diğer bölümünde ise deniz kaplumbağalarının yumurta bırakabilmesi için çevrilmiş alan bulunmaktadır. Yılın belli dönemlerinde buraya gelip yumurta bırakan kaplumbağalar, bölgenin sembolleşmiş canlılarıdır. Öyle ki Girne ilçe merkezinde gezerken bu kaplumbağalar ile ilgili birçok hediyelik ve süs eşyası görebilirsiniz.

Milli park özelliğine sahip olan plaja girişler ücretsizdir.

Mavi Köşk

Girne ilçe merkezinden 29 kilometre uzaklıkta bulunan Mavi Köşk, bölgenin en gizemli yapıları arasındadır. Özel araç ile ulaşımı gerçekleştirilen yapı Çamlıbel Köyü sınırları içerisindedir.

1957 yılında inşa edilen köşk, günümüzde hala bölgenin en çok merak edilen yapıları arasındadır. Aslen İtalyan olan Rum Paulo, bir silah tüccarı olup, burayı kendisine ait önemli toplantıların yapılabildiği bir malikane yapabime düşüncesiyle inşa ettirmiştir. Dışarıdan hiçbir şekilde görünmeyecek şekilde dizayn edilen yapıyı çizen mimarın, başkalarına detay vermesinin engellenmesi amacıyla da öldürüldüğü söylenmektedir.

1974’de gerçekleşen Barış Harekatı sırasında boşaltılmış olan köşk, günümüzde hala gizemini koruyan yapılar arasındadır.

Pazartesi günleri hariç haftanın her günü ziyarete açık olan Mavi Köşk’e giriş ücreti 2 TL’dir.

Batık Gemi Müzesi

Girne ilçe merkezinde, limana oldukça yakın bir bölgede bulunan müzeye ulaşımlar yürüyerek yapılabilmektedir.

M.Ö. 300 yıllarından kalan bir batık geminin sergilendiği müze, Girne’nin ziyaret edilmesi gereken tarihi yapıları arasındadır. İçerisinde, geminin bulunduğu ve denizin altından dışarı çıkarılırken çekilmiş fotoğrafları da görebileceğiniz müzenin girişinde gemiye dair önemli bilgiler de verilmektedir.

Girişte yer alan bilgilere göre M.Ö.300 yıllarında açık denizde tutulduğu fırtına sonrasında Girne Limanı açıklarında battığı belirtilen gemi ile birlikte 9000 adet badem bulunduğu da ifade edilmiştir.

Tarihi açıdan büyük önem taşıyan müzeye girişler ise ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır.

Girne Günübirlik Gezilecek Yerler

Girne tatilinizde günübirlik bir şekilde ziyaret edebileceğiniz pek çok nokta bulunmaktadır. Kıbrıs adasının neredeyse bütün bölgeleri birbirine yakın olduğu için, Girne gezinizde çevre ilçelerdeki önemli destinasyonlar, günübirlik ziyaretler için oldukça uygundur. Bu yerler arasında Salamis Antik Kenti, Lefkoşa Uzun Yol Caddesi ve Kantara Kalesi bulunmaktadır.

Salamis Antik Kenti

Girne’ye yaklaşık 70 kilometre uzaklıkta, Gazimağusa sınırları içerisinde yer alan Salamis’e özel aracınızla veya ilçe merkezinden hareket eden Gazimağusa minibüsleri ile gidilebilmektedir. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan antik kent, günümüzde turistler tarafından ilgiyle ziyaret edilen bölgeler arasındadır.

Haftanın her günü ziyarete açık olan Salamis Antik Kenti için giriş ücreti 10 TL’dir.

Lefkoşa Uzun Yol Caddesi

Girne’ye yaklaşık 27 kilometre uzaklıkta bulunan Uzun Yol Caddesi, Lefkoşa’nın sembolik caddelerindendir. Ulaşımların özel aracınızla Lefkoşa - Girne anayolu üzerinden yapılabildiği bölgeye, ilçe merkezinden hareket eden Lefkoşa minibüsleri ile de gidilebilmektedir. Rengarenk şemsiyeler ile kaplanmış olan cadde üzerinde alışveriş yapabileceğiniz pek çok dükkan da bulunmaktadır. Bu dükkanlardan Kıbrıs’a özgü hediyelik eşyalara göz gezdirebilir, özellikle parfüm, alkol gibi uygun fiyata satın alabileceğiniz ürünleri inceleyebilirsiniz.

Kantara Kalesi

Kuzey Kıbrıs’ta Beşparmak Dağları’nda bulunan Kantara Kalesi, Girne’ye yaklaşık 69 kilometre uzaklıktadır. Ulaşımların özel araç ile sağlanabildiği kale, bölgenin eski tarihi yapıları arasında olup, günümüze çeşitli hasarlar ile ulaşabilmiştir.

700 metrelik yüksekliği ile Girne’nin doğal güzelliklerini geniş açıdan görebilmenize olanak sağlayan Kantara Kalesi, inşa edildiği 1911 yılından günümüze gelene dek  gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır. Akdeniz’i ve Kıbrıs’ı ayaklarınızın altına serecek olan kalenin çevresi, yeşil ağaçlarla kaplı, doğa ile iç içe bir bölgeden oluşmaktadır.

Kaleye girişler ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin başkenti olan Lefkoşa, adanın tam olarak merkezinde yer alırken, civardaki ilçelere göre yapılaşmanın oldukça geliştiği, kalabalık nüfusuyla ve gezilecek önemli yerleriyle ön plana çıkan yerleşim yeridir.

Büyük Han

Lefkoşa ilçe merkezinde Asmaaltı Sokak’ta görebileceğiniz Büyük Han’a ulaşımlar yürüyerek, taksiyle veya özel aracınızla yapılabilmektedir.

Bölgenin önemli tarihi yapılarından olan Büyük Han, 1572 yılında inşa edilmiştir. Osmanlıların ilk valisi Muzaffer Paşa tarafından yaptırılmış olan yapı, bölgenin en büyük hanlarından biridir. Toplamda 68 odadan oluşan hanın içerisinde bir cami de bulunmaktadır. Osmanlı döneminde Anadolu’da inşa edilmiş hanlar ile benzer özellikler taşıyan yapı, İngilizlerin bölgede hakimiyet sürdüğü dönemlerde zindan ve barınak olarak kullanılmış olup günümüzde ziyarete açık durumdadır.

İçerisinde kafeterya bulunan handa, yılın belirli dönemlerinde çeşitli kültürel aktiviteler de gerçekleştirilmektedir.

Hafta içi her gün 08:00 ile 18:00 saatlerinde ziyaret edebileceğiniz hana girişler ücretsizdir.

Venedik Sütunu

Lefkoşa şehir merkezinde yer alan Venedik Sütunu, bölgenin önemli tarihi yapılarından olup Atatürk Meydanı üzerinde bulunmaktadır. Yürüyerek ziyaret edebileceğiniz yapıya, taksi veya özel aracınızla da ulaşım sağlayabilirsiniz.

Venedikliler tarafından inşa edilen yapı, 1550 yılından beri kurulduğu şekliyle günümüze ulaşmıştır. En alt kısımlarında bulunan 6 sembolün, İtalyan aileleri temsil ettiği yapıdaki tek değişiklik, bulunduğu lokasyon olmuştur.

Venediklilerin kurmuş olduğu yerden kaldırıp Sarayönü Camisi’ne dikilen yapı, İngilizler tarafından günümüzde Atatürk Meydanı olarak bilinen geniş bir alana dikilmiştir.Halka açık bir konumda olan sütunu, günün herhangi bir saatinde Lefkoşa şehir merkezini keşfederken görebilirsiniz.

Haydarpaşa Camii

Şehir merkezinde yer alan Haydarpaşa Camii, Venedik Sütunu’na oldukça yakın bir konumda, Haydarpaşa Sokak’ta bulunmaktadır. Yapıya ulaşımlar yürüyerek yapılabilmektedir.

Fransız asıllı hanedanlarından olan Lüzinyanlar tarafından 14. yüzyılda St. Catherine Kilisesi olarak inşa edilen yapı, Osmanlıların bölgeye hakimiyet kurmasından sonra cami olarak değiştirilmiştir. Gotik mimarisi ile oldukça ilgi çekici olan yapı, aynı zamanda ünlü tarihçi Sir Harry Luke tarafından da bölgenin en zarif yapıları arasında gösterilmiştir.

Hafta içi hergün 08:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz yapıya girişler ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Selimiye Camii

Lefkoşa ilçe merkezinde yer alan Selimiye Camii, adanın sokaklarını gezerken mutlaka dikkatinizi çekecektir. İhtişamlı yapısı ve ilginç mimarisi ile ön plana çıkan yapı, Kuyumcular Sokak üzerinde bulunmakta ve ulaşımlar yürüyerek yapılabilmektedir.

St. Sophia Katedrali olarak da bilinen yapı, 1208 senesinde Latin Başpiskoposu Eustorgio de Montaigu tarafından inşa ettirilmiştir. Orta Çağ mimarilerinin en güzel örneklerinden olan yapı, döneminde Lüzinyan kralları tarafından çeşitli törenlerde de kullanılmıştır. Adada hakimiyet süren Cenevizliler ile Memlüklüler tarafından büyük tahribat görmüş olan yapı, 1571 yılında Osmanlıların yapmış olduğu Kıbrıs’ın fethi ile camiye çevrilmiştir. Adını, Kıbrıs’ın fethine öncülük eden II. Sultan Selim’den alan yapı, 1571 yılından itibaren Selimiye Camii olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Hafta içi her gün 08:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz yapıya girişler ücretsiz yapılmaktadır.

Lüzinyan Evi

Lefkoşa’da bulunan bir diğer tarihi yapı olan Lüzinyan Evi, Yenicami Sokak üzerinde bulunmaktadır. Şehir içi minibüsleri ile taksiyle veya yürüyerek ulaşım sağlayabileceğiniz yapı, ada içerisinde görülmeye değer tarihi yapılar arasındadır.

Yapım tarihi net olarak bilinmemekle birlikte 15.yy yapılarından olan Lüzinyan Evi, Gotik tarzda inşa edilmiş kemerli giriş yapıları ve mimarisi ile dikkat çekmektedir. Birçok farklı kültüre ait mimari tarzların harmanlandığını net bir şekilde görebileceğiniz yapı, Osmanlılara ait mimari izler de taşımaktadır.

Hafta içi perşembe hariç her gün 08:00 - 15:30 saatleri arasında görülebilen yapı; perşembe günleri ise 08:00 - 13:00 ile 14:00 - 17:00 saatleri arasında ziyarete açık durumdadır.

Ücretlerinin yetişkinlere 3 - 5 TL olduğu eve girişler, öğrenci veya askerlere 2 - 4 TL’dir.

Kumarcılar Hanı

Tarihi yapılarıyla öne çıkan Lefkoşa’da görebileceğiniz bir diğer eser de Kumarcılar Hanı’dır. İlçe merkezinde Agah Efendi Sokak üzerinde yer alan yapıya ulaşımlar yürüyerek sağlanabilmektedir.

Lefkoşa’daki Osmanlı Dönemi’ne ait yapılardan olan Kumarcılar Hanı, ilk olarak Buğday Pazarı ismiyle anılmaktaydı. Kesme taştan yapılmış olan yapı, Büyük Han’a göre daha küçük şekilde inşa edilmiştir. Bölgede daha önceden kurulan, 15 ile 16.yy’a ait olduğu düşünülen yapının temelleri üzerine yapılan hanın girişinde bulunan kemerli yapılar da bu görüşü destekleyen özelliklerdendir. Farklı medeniyetlerin birleştiği Lefkoşa’da bu tip harman mimariler görmeniz olasıdır.

Venedik ve Lüzinyan dönemine ait temeller üzerine inşa edilen Kumarcılar Hanı’nı hafta içi her gün girişleri ücretsiz olarak 08:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilir, buradaki dükkanlardan hediyelik eşyalar da satın alabilirsiniz.

Lefkoşa Kent Surları

Lefkoşa’nın birçok yerinde kent surlarını görebilirsiniz. Venedikliler döneminde şehri koruma altına almak için inşa edilen surlar, günümüzde hala aynı sağlamlıkta karşınıza çıkmaktadır.

Kıbrıs’ta hakimiyet süren Lüzinyanlar tarafından inşa edilen surlar, bölgenin Venediklilere geçmesinden sonra daha çok güçlendirilmiş ve çeşitli eklemeler yapılmıştır. Surların üzerinde 11 burç ve 3 adet kapı yer almaktadır. Bu kapılardan biri de kuzey bölgesinde yer alan Girne Kapısı olup, bölgenin önemli tarihi yapıları arasında yer almaktadır.

Günümüzde Lefkoşa Turizm Enformasyon Ofisi olarak faaliyet gösteren kapı, uzaktan incelenebilmektedir.

Mevlevi Tekke Müzesi

Lefkoşa ilçe merkezinde Girne Caddesi üzerinde bulunan Mevlevi Tekke Müzesi’ne ulaşımlar yürüyerek veya taksi aracılığı ile yapılabilmektedir.

Osmanlı Dönemi yapılarından olan Mevlevi Tekke, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. 17.yy’da inşa edilen tekke, ilk kurulduğu dönemlerde derviş odaları, semahane, mutfak, konuk odası bölümlerini bünyesinde barındırıyordu.1954 yılına kadar aktif bir şekilde tekke olarak faaliyetler sürdürülen yapı, daha sonra müzeye çevrilmiştir.

İçerisinde mevlevi kıyafetleri, tekke döneminde kullanılan araç ve gereçlerin sergilendiği müze, haftanın her günü, perşembe hariç, 08:00 - 15:30; perşembe günleri ise 08:00 - 13:00, 14:00 - 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Mevlevi Tekke Müzesi’ne giriş ücretleri, yetişkin 5 – 10 TL, öğrenci ve askerlere ise 3 – 5 TL aralığındadır.

Taş Eserler Müzesi

Lefkoşa ilçe merkezinde, Zühtüzade Sokak üzerinde yer alan Taş Eserler Müzesi’ne ulaşımlar taksi, şehir içi minibüsler veya yürüyerek yapılabilmektedir.

Venediklilerin mimari tarzıyla oluşturulmuş olan yapı içerisinde, Orta Çağ döneminden günümüze kadar ulaşmış taş eserler sergilenmektedir. Daha önceki dönemlerde Sarayönü meydanında bulunan, İngilizlerin adada hakim olduğu senelerde yıkılmış olan Lüzinyan Sarayı’nın içerisinden getirilmiş olan taş işlemeleli pencereye sahip yapıyı ziyaret etmek, arkeoloji konusunda ilgililer için oldukça ilgi çekici olacaktır.

Haftanın her günü perşembe hariç 08:00 – 15:00, perşembe günleri ise 08:00 - 13:00, 14:00 - 17:00 saatlerinde ziyaret edebileceğiniz müzeye girişler, yetişkinler için 5 - 10 TL, öğrenci ve askerler için ise 3 - 5 TL olarak ücretlendirilmiştir.

Milli Mücadele Müzesi

Lefkoşa ilçe merkezinde İstiklal Sokak’ta bulunan Milli Mücadele Müzesi, ilçede yer alan Musalla Burcu üzerindedir. Ulaşımlar yürüyerek sağlanabilmektedir.

Kıbrıs’ta verilen Türk Milli Mücadelesi kapsamında 1878 senesinden günümüze kadar ulaşmış silah çeşitleri, eserler, fotoğraflar ve belgelerin sergilendiği müzede bayrak ve sancaklar da yer almaktadır.

Girişlerin ücretsiz olarak yapılabildiği müze, haftanın her günü, perşembe hariç, 08:00 – 15:30, perşembe günleri ise 08:00 - 13:00, 14:00 - 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Kıbrıs Özel Etnoğrafya Müzesi

Lefkoşa’da Yenişehir bölgesinde yer alan Kıbrıs Özel Etnoğrafya Müzesi’ne ulaşımlar şehir içi minibüsleri ve  taksi aracılığı ile yapılabilmektedir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde faaliyet gösteren ilk özel etnografik müze olma özelliği taşıyan yapı, adadaki son 150 yılı özetler niteliktedir. İçerisinde, Kıbrıs’taki insanların geçmişte günlük hayatlarını nasıl idame ettirdiklerine dair sosyal bilgiler paylaşılan müze, bölge tarihini yakından tanımak isteyenler için büyük bir fırsat olacaktır.

Pazartesi günleri kapalı olan müze, salı ve pazar günleri arasında 09.00 – 16:30 saatlerinde açıktır.

Müzeye giriş ücretleri, yetişkin 30 – 40 TL, öğrenci 15 – 20 TL olarak belirlenmiştir.